Haber

Tunus Nahda Hareketi lideri Raşid El Gannuşi tutuklandı

Tunus’ta Nahda Hareketi’nin lideri Raşid El Gannuşi, 48 saatlik gözaltı süresinin ardından tutuklandı.

Tunus’ta Nahda Hareketi lideri ve eski Meclis Başkanı Raşid El Gannuşi, evine düzenlenen baskın sonrasında güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. Gannuşi, 48 saat gözaltında tutulduktan sonra bu sabah Tunus Asliye Mahkemesi tarafından tutuklandı. Ennahda Hareketi üyesi Tunuslu avukat Habib Ben Sidhom, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ghannouchi ve 11 Ennahda üyesinin “devlet güvenliğine karşı komplo kurmak” suçundan yargılandığını söyledi.

Ghannouchi’nin gözaltına alınmasının ardından Ennahda’nın ülkedeki tüm büroları kapatıldı. Ennahda Hareketi tarafından yapılan açıklamada, Gannuşi’nin gözaltına alınmasının “tehlikeli bir gelişme” olarak nitelendirildiği ve “muhalif siyasi aktivistlerin lanetlenmesine” son verilmesi ve Gannuşi’nin derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.

Öte yandan Tunus’un özel radyosu Mosaiqu FM’in yaptığı haberde, Gannuşi’nin Ulusal Kurtuluş Cephesi liderleriyle yaptığı konuşmanın video kaydının sızdırılmasının ardından sorgulanmak üzere gözaltına alındığı bildirildi. – HARTUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu