Haber

Fransa, Sudan’daki Çatışma Nedeniyle Vatandaşlarını Tahliye Ediyor

Fransa, ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında devam eden çatışmalar nedeniyle Sudan’daki vatandaşlarını tahliye etmeye başladı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ikinci haftasında şiddetli çatışmaların yaşandığı Sudan’da ülkenin diplomatik çalışanları ve vatandaşları için hızlı tahliye operasyonu başlattığı belirtildi.

Açıklamada, Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve Avrupalı ​​müttefiklerin uyumuyla yürütülen operasyona Fransız vatandaşlarının yanı sıra Avrupalı ​​diplomat ve vatandaşların da katıldığı belirtildi.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

15 Nisan sabahı Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde ordu ile paramiliter STK arasında silahlı çatışma çıktı.

Ordu ile HDK arasında, “HDK’nın orduya tam katılımı”nı öngören askeri güvenlik reformu konusunda son aylarda yaşanan çekişme sıcak bir çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Kurulu Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı lağvetme ve devlete karşı isyancı güç ilan etme kararı aldığını ve bu temelde hareket edeceklerini açıkladı. .

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre çatışmalarda 400’den fazla insan hayatını kaybetti.

HDK, bayramın ilk gününden itibaren 72 saatlik “insani” ateşkes uygulayacaklarını, akşam saatlerinde ise ordu uluslararası çevrelerin ateşkes davetine uyacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu