Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB 79. Olağan Genel Kurulu’na TOBB İkiz Kuleler’de katılıyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Kuruluşundan bu yana TOBB çatısı altında görev yapan ama aramızda olmayan, sonsuzluğa intihal yapan kardeşlerimizi rahmetle anıyorum. TOBB’da delege olarak 10-20-30 yıl ve üzerini dolduran kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Sizlerin şahsında büyük ve güçlü Türk idealine sahip çıkan TOBB üyelerine ülkem ve milletim adına teşekkür ederim.

“60 YILLIK HAYALİ SİZLERLE GERÇEKLEŞTİRDİK”

Türkiye’ye hizmet mücadelemizde hep yanınızda yürüdük. Sırt sırta birlikte yaşadık. Ekonomimizi yok etmeye yönelik saldırıları hep birlikte püskürttük. Türkiye’yi tarihinin en büyük yatırım atılımlarıyla tanıştırdık. 236 milyar dolardan milli gelirimizi hep birlikte 1 trilyon dolara çıkardık. Kişi başı milli geliri 3600 dolardan alıp 10650 dolara çıkardık. Birlikte istihdamı 32 milyona çıkardık. Hep birlikte ihracatımızı 36 milyar dolardan 255 milyar dolara, turist sayımızı da 51,5 milyonun üzerine çıkardık. 60 yıllık bir hayal olan TOGG projesini sizlerin sahipliği ile gerçeğe dönüştürdük.

“Türkiye’nin YÜZYILINI BİRLİKTE KURACAĞIZ”

21 yıla damga vuran bu eşsiz başarıları, kamu ve özel sektör işbirliğiyle birlikte yazdık. İnşallah bundan sonra da aynı çizgide devam edeceğiz. Farklı hesaplarla hareket edenleri çevremize asla sokmayacağız. Ülkemizin karşı karşıya olduğu sorunlara ortak akılla çözüm arayacağız. Türk Yüzyılını birlikte inşa edeceğiz. TOBB üyelerinin bugüne kadar olduğu gibi hedeflerimize ulaşmak için de üzerlerine düşeni yapacaklarına inanıyorum. Sana güveniyorum.

“ERDOĞAN’DAN 28 MAYIS TEŞEKKÜRÜ”

Tarihimizin en önemli Seçim süreçlerinden birini başarıyla tamamladık. 14 Mayıs’ta seçimlerin milletvekilliği boyutu tamamlandı. 28 Mayıs’ta başkanlık kademesi sonuçlandı. Her iki seçimi de demokrasimize yakışır olgunlukta gerçekleştirdik. Rekor bir katılımla vatandaşlık misyonumuzu yerine getirdik. Neredeyse yüzde 90’a yakın bir katılım. Seçim sonuçlarının hayırlı olmasını diliyorum. Hepimizi gururlandıran yüksek yükselişim için yurt dışında yaşayan kardeşlerimi de ayrıca tebrik ediyorum. . 28 Mayıs gecesini ülkemizle birlikte Afrika’dan Asya’ya, Türk cumhuriyetlerine bir bayram gecesine çeviren tüm dost ve kardeşlerimize teşekkür ediyorum.

“SEÇİMİN KAZANANI TÜRK DEMOKRASİSİDİR”

Sokaklardaki benzeri görülmemiş coşkunun nedenlerini çok iyi analiz edeceğiz. Sonuçların hem anlamı hem de prestiji açısından ülke olarak bir kader seçimine sahip olduğumuzun bilincindeyiz. Anadolu aklı bir kez daha siyaset mühendisliğine galip geldi. Terör örgütleri üzerinden siyasete yön verme çabaları sonuçsuz kaldı. Seçimin kazananı Türk demokrasisi ve milleti olmuştur. Kendini bu topraklara ait hisseden her vatandaş bu seçimin tartışmasız galibidir. Seçim kampanyası sırasında yapılan provokasyonlara rağmen müminlere gölge düşürmeyen seçimin galibidir. Sırf farklı tercihler yaptıkları için iğrenç hakaretlere maruz kalan depremzedelerimiz bu seçimin en büyük kazananı. Terör örgütü mensuplarının tehditlerine boyun eğmeyen, sandık başına koşan gurbetçilerimiz bu seçimin kazananlarıdır. Ülkemiz için dua eden, Türkiye denilince gözleri ışıldayan, yaşları akan tüm mazlumlar ve mağdurlar bu seçimin kazananlarıdır.

“ESKİ TÜRK İttifakı KIRMIZI RENKLERİ YEMİŞTİR”

Asırlık Türkiye için teklifimiz seçimlerde milletimiz tarafından büyük bir coşkuyla kabul edildi. Milletimiz 323 milletvekili ile yüzde 52,18 oyla Cumhur İttifakı ve Cumhurbaşkanlığı’na “İstikrar sürsün Türkiye büyüsün” dedi. Millet kumar masasını tekmeleyerek devirdi. Muhasebeci olmakla övünenler, dimyata pirincine giderken konutlarındaki 40 vekil arasında yer aldı. İktidar hırsıyla yapılan yanlış hesaplar bu kez Bağdat’tan değil, sandıktan geldi. Ben muhasebeci değilim, ekonomistim. Bu hesabı sizinle burada paylaşayım. CHP milletvekili sayısı 2018’de 146 idi. 2023’te milletvekili sayısı 169’a çıktı. Ama buradan kiralık milletvekili verdiler, 40 tane. 40 milletvekili gidince milletvekili sayısı 129’a düştü. Bir muhasebeci böyle işler yapar mı? 40’ı gitti, 129 milletvekili kaldı. 17 milletvekili buraya düştü. Oraya gönül vermiş CHP’li arkadaşlar muhtemelen geleceği düşüneceklerdir. Eski Türk ittifakı milletten ikinci kırmızı kartını sandıkta gördü.

“ARTIK YENİ ŞEYLER SÖYLENMESİ GEREKİYOR”

Elinin tersiyle eski sisteme dönüş tekliflerini bir kez daha zorlaması çok manidar. Altı başkan yardımcılığı ve sahte bir görünüm ne demokrasiye sığar ne de bu milletin ruh köküne yakışır. Bu noktada özellikle dünyanın en gelişmiş ülkelerinde ve dolayısıyla ortaya koyduğumuz sistem kabul görmüştür. Siyaset kurumunun sandıktan çıkan bu vasiyeti hakikat olarak okuması gerektiğine inanıyorum. Milletin karar verdiği konularda yeni dayatmalar yapılmasına son verilmelidir. Geçmişi geri sarmanın bir faydası yok. Eski sistem tartışmalarını rafa kaldırmalı ve sivil siyasetin en büyük kazanımı olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini iyileştirmeye odaklanmalıyız. Mevlana’nın dediği gibi; “Ne güzel her gün bir yerden göçmek, ne güzel her gün bir yere karaya çıkmak. Ne güzel donanmadan akıp gitmek hastalanmadan. Dünle gitti azizim, düne ait ne çok söz var şimdi yeni şeyler söylemek gerekiyor.” Yeni şeyler söylenmeli. Bize düşen, geçmişe takılıp kalmak yerine ülke için yeni hedefler belirlemektir.

“MUHALEFETİN BU ÇIĞLIĞA KULAK VERECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Umarım ülkemizdeki tüm muhalefet partileri, sandıkta ortaya çıkan irade ile kargaşa olmayacağının bilincindedir. Türkiye’nin bir diğer değerli eksiği de muhalefeti demokraside görememesidir. Muhalefet eksikliği var. Samimi bir özeleştiri yaptıktan sonra muhalefetin sandıktan gelen bu davete kulak vereceğini düşünüyorum.İnşallah önümüzdeki dönemde de devlet organları arasındaki iş birliğini güçlendirerek ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz.

Seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla birlikte gündemimizdeki ana konulara yoğunlaşabileceğiz. Dünden itibaren çalışmaya başladık. Yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen depremlerin yaralarını sarmak önceliğimizdir. Her ilimize farklı tarihlerde 3-4 defa giderek afetzedelerin yanında olduğumuzu gösterdik. 180 bine yakın afet evinin yapım süreci başladı. Zelzele bölgesine 319 bini ilk yıl olmak üzere toplam 650 bin konut yapacağız. Bunu depremden sonra hızlı bir şekilde İzmir’de yaptık.

“DEPREMİN MALİYETİ 104 MİLYAR DOLAR”

Depremzedelerimiz, kayıplarının verdiği acı nedeniyle geçtiğimiz haftalarda hiçbir çaba sarf etmedi. Seçtikleri oylar nedeniyle insanlığın en aşağılık hakaretlerinin hedefi haline geldiler. Depremzedelerimize yönelik linç kampanyalarını unutmayacağız. Afetzedelerin yüreklerinin daha fazla kanamasına izin vermeyeceğiz. Depremin ekonomimize maliyeti 104 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Hatay, Maraş ve Adıyaman başta olmak üzere en çok harap olan illerimizde ticari hayat da olumsuz etkilendi. 13 bine yakın işyerimizle burada ticareti her zaman canlandıracağız.

ENFLASYON AÇIKLAMASI

Enflasyonun neden olduğu fiyat artışlarından kaynaklanan düşüncelerdir. Vatandaşlarımızı enflasyonla ezmeme politikamıza sıkı sıkıya bağlıyız. 21 yıldır bundan taviz vermedik. Yıllardır Türkiye ekonomisinin başını ağrıtan enflasyonu tek hanelere indiren biz olduk, yine biz olacağız. Bunun olumlu sonuçlarını hep birlikte göreceğiz.

Bölge ülkeleriyle ekonomik işbirliğimizi diplomatik ilişkilerimizle güçlendireceğiz. Dün 110’a yakın telefon ve mesajla ülkenin lideriyle görüştük. Siyasi, askeri, ekonomik ve ticari alanlardaki birlikteliğimizi bundan sonra da çok daha güçlü bir şekilde sürdüreceğimize inanıyoruz.

Son yıllarda çok değerli adımlar attık. Dost ve kardeş ülkelerle aramızdaki sorunları çözerdik. Putin ile yaptığımız son görüşmede, tahıl koridorundan yoksul Afrika ülkelerine gönderilecek tahılların una çevrilmesi anlaşmasını teyit etmiştik. Mahkum mübadelesinin yanı sıra tahıl anlaşmasıyla da diplomatik analizin mümkün olduğunu gösterdik. Türkiye’yi felaketle sonuçlanacak bir çatışmadan koruduk. Pusulanın bir ucunu ülkemize sabitleyip oburluğuyla 360 derecelik bir hareket yaparak ülkelerle bağlarımızı güçlendirdik.

İş dünyamızın beklentilerinin farkındayız. Taleplerinizi dinlemedik. TOBB genel kurullarında sizlerle bir araya gelmek için çaba sarf ettik. Son dönemde siyasi şantaj malzemesi olarak kullanılan vize sorununu bir an önce çözeceğiz. Her alanda önünüzü açmak ve önünüze çıkan sorunları ortadan kaldırmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Dünyanın ve bölgemizin konjonktürü bize en değerli fırsatları sunuyor. İç tartışmalarla, geçersiz gündemlerle gücümüzü heba edemeyiz.

Sokaklardaki o tablo unutulacak bir tablo değil. Milletimizin böyle bir tablo ortaya koyması için bize duadan başka bir şey yoktur. Ya Rabbi, beni bu ümmetin evladı olarak yarattığın için sana sonsuz hamd olsun. Yükümüz ağır, bunun farkındayız. Önümüzdeki 5 yılı dolu dolu değerlendireceğiz. Artık seçim döneminde söylemedikleri iftira, iftira kalmadı. Şimdiye kadar yapmadıkları veya yapamadıkları her şeyi söylediler. O kadar çok saçmalık ortaya atıldı ki insanoğlu bu tür şeyler karşısında bunu yapar mı sorusunu da kendine sorar tabi. Diğer tarafında yan çanta yok, kolayca atıyor. Neyin değerli olduğunu bir kenara bırakalım. İşte şimdiye kadar yaptıkların. 10 tane büyükşehir belediye başkanı var İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de ne yaptılar? Ne yaptıklarını söylemiyorlar. İzmir’i her zaman takip ederim.

Şimdi 29 Mayıs’ta bankadan para çekemediklerini öne sürerek, inşallah kur ve sebze fiyatlarının uçması için tüm düğmelere bastılar. Ne oldu, bankalar kapandı mı? Şimdi hepsi kasalarını falan boşalttı mı? Ne oldu… Hepsi saçmalık ama işte yalancının mumu akşama kadar yanıyor. Milleti terörize etmek adına piyasa manipülasyonu adına her türlü çirkinliği sergilediler. Ne yaptılarsa başaramadılar. Bu ülkenin ekonomisini Londralı tefecilere emanet edeceklerdi, veremediler. Umarım bir daha bu hedefe ulaşamazlar. Biz bunlara aldırış etmeyeceğiz, 21 yıldır nasılsa öyle devam edeceğiz. Elimizdeki imkanları en iyi şekilde kullanmaya devam edeceğiz.

Haberin Detayları Geliyor…

Son dakika gelişmelere anında ulaşmak için Haber7 uygulamasını akıllı cihazlarınıza kullanabilirsiniz. (iOS, Android)Twitter’da yapabilirsin @haber7Hesabınızı takip edebilirsiniz.

Uygulama mağazası Google Oyun Takip etmek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaliteli, türbanlı Eyüp eskort kızlar
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler