Haber

ABD’den ’14 Mayıs’ açıklaması: Özgür ve adil bir seçim görmek istiyoruz

Türkiye’de pazar günü yapılacak seçimlere ilişkin Beyaz Saray’dan bir açıklama geldi. Milli Güvenlik Konseyi Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby, “Ülkenin geleceğine Türk halkı karar verecek” dedi.

VOA Türkçe’den Dilge Timocin’in haberine göre, basın mensuplarıyla yaptığı bir toplantıda John Kirby’ye Türkiye’deki seçimlerin adil ve özgür olup olmayacağından bahsetti, “Bazıları Erdoğan’ın otokratik eğilimlere sahip olduğunu ve muhalefet adayının bunu denediğini söylüyor. Türkiye’ye daha demokratik bir gelecek sunmak. . Seçimler yaklaşırken bu konuda bir endişeniz var mı?” diye soruldu.

Kirby, “Türkiye gururlu demokratik kurumlara sahip ve geleceğine karar vermeyi Türk halkına bırakacağız. Açıkçası seçimler ve adayların kendileri hakkında yorum yapmıyoruz. Buna Türk milleti karar verecektir. Türkiye’de hepimizin takdir ettiği bir demokrasi geleneği var” yanıtını verdi.

John Kirby, Türk halkının kendi kararlarını vermesine ve bu kararları dile getirmesine saygı göstereceğini belirterek, “Daha önce de söylediğimiz gibi orada (Türkiye’de) ve tüm dünyada demokrasilerde özgür ve adil seçimler görmek istiyoruz. . Türk halkı sandığa gittiğinde kendi kararını verecek. Bu bahiste en uygun yaklaşım budur” dedi.

BAKANLIK ‘İLİŞKİLERİ ETKİLEMEZ’ DEDİ

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerin sonucunun ikili ilişkileri etkilemeyeceğine dikkat çekildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, “Türk halkı hangi hükümeti seçerse seçsin birlikte çalışmaya devam edeceğiz ve bu bağları derinleştirmeye, birçok alanda çalışmaya devam edeceğiz” dedi. işbirliği ve ortak öncelikler.”

ABD’nin genel ilke olarak seçimlerde taraf tutmadığını belirten Patel, “Tek umudumuz, demokratik sürece dayalı, özgür ve adil bir seçim görmektir.” (DIŞ HABERLER)

haber-nusaybin.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu